Toplumsal medya fenomeni TikTok görüntüsü için orman yaktı

Pakistan’da 11 milyon takipçisi bulunan Humaira Asghar, TikTok’da takipçi sayısını artırmak için taammüden orman yangını çıkardığı sav edildi. Reaksiyonların akabinde Asghar, kelam konusu görüntüyü yayından kaldırdı.

Pakistan’da sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyrederken, bir toplumsal medya fenomeninin takipçi sayısını artırmak için taammüden orman yangını çıkardığı argüman edildi.

Dünyaca ünlü toplumsal medya platformu TikTok’ta 11 milyon takipçisi bulunan Humaira Asghar, devam eden bir orman yangınının önünde gümüş renkli elbisesiyle yürüdüğü bir görüntü çekti ve “Nerede olursam olayım yangın çıkıyor” tabiriyle takipçileriyle paylaştı.

ASGHAR, YANGINI BAŞLATMADIĞINI SAVUNDU

Yangını görüntü çekmek için Asghar’ın taammüden çıkardığı sav edilirken, reaksiyonların akabinde Asghar görüntüyü yayından kaldırdı. Asghar reaksiyonların akabinde yaptığı açıklamada, yangını kendisinin başlatmadığını ve “video çekmenin bir ziyanı olmadığını” söz etti.

“ÇOK RİSKLİ VE DENETİM ALTINA ALINMASI GEREKİYOR”

İslamabad Yaban Hayatı İdare Şurası Lideri Rina Saeed Khan Satti yaptığı açıklamada, “Yangını güzellemek yerine söndürmek için bir kova su dökmeliydi” sözlerini kullanarak, “Bu görüntülerin gönderdiği bildiri çok riskli ve denetim altına alınması gerekiyor” dedi.
İslamabad Yaban Hayatı ayrıyeten bu hafta başşehir İslamabad’ı çevreleyen zirvelerde en az bir yangının toplumsal medya görüntüsü için başlatıldığını öne sürdü.

TUTUKLANMASI İSTENDİ

Toplumsal medya kullanıcıları ve çevreciler tarafından büyük reaksiyon toplayan görüntünün akabinde birçok kişi Asghar hakkında soruşturma başlatılmasını ve tutuklanmasını istedi.

Pakistan’da bu ayın başlarında ülkenin kuzeybatısındaki Abbottabad kentinde bir kişi, çekeceği görüntüde art plan olarak kullanmak için taammüden orman yangını çıkardığı gerekçesiyle polis tarafından tutuklanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.