TSK’de değişim tercihi: YAŞ’ta Deniz ve Hava sürprizi

YAŞ öncesi Genelkurmay Lideri Orgeneral Güler, hem de kuvvet kumandanlarının vazife müddetlerinin birer yıl uzatılması beklentisi bulunuyordu. 2017’de vazifelerine atanan Deniz ve Hava kuvvetleri kumandanlarının misyon müddetlerinin birer yıl daha uzatılması durumunda toplamda altı yıl kuvvet komutanlığı yapmış olacaklardı.

Lakin YAŞ’ta alınan kararlarla Deniz ve Hava kuvvetlerinde her iki kuvvet kumandanı beş yıllık vazifelerinin sonunda emekliye sevk edildi. Kuvvetlerinde en kıdemli kumandanlar olan Donanma Kumandanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ve Muharip Hava Kuvveti Kumandanı Orgeneral Atilla Gülan’ın kuvvet komutanlıklarına atanmalarına ait kararlar da Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Ayrıca 16 general ve amiralin bir üst rütbeye yükseltildiği, 47 albayın da general ve amiralliğe terfi ettirildiği YAŞ kararı da dünkü Resmi Gazete’de yer aldı.

YAŞ’ta yedi korgeneralden yalnızca biri orgeneralliğe terfi ettirildi. Orgeneralliğe terfi eden tek korgeneral, Hava Eğitim Kumandanı Ziya Cemal Kadıoğlu oldu. YAŞ öncesi 1. Ordu Kumandanı Kemal Yeni’nin orgeneralliğe terfi ettirilmesi beklense de Yeni, terfi ettirilmedi ve vazife müddeti bir yıl uzatılan isimler ortasında yer aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.