TÜBİTAK’ın ilaç araştırma ve üretim tesisi hizmet vermeye hazır

AA

TÜBİTAK’ın yeni faaliyete geçecek projesinin konusu kanser ilaçları olacak.

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) bünyesinde biyoteknolojik ilaç ve aşı ürünlerinin pilot ölçekte üretilmesi amacıyla kurulan Medikal Biyoteknoloji Araştırma Merkezi (MEDİBİYO) kanser ilaçları üzerine de çalışmalar yapacak.

Kritik önem taşıyor

TÜBİTAK verilerine göre, Kurumun MAM Yaşam Bilimleri birimi, özellikle biyokimya, moleküler biyoloji gibi temel alanlardaki bilgi birikimini, aşı, ilaç, hastalık tanı ve tedavisi gibi birçok uygulama alanına aktarmada kritik önem taşıyor.

2014’ten bugüne ivme oluşturdu

Türkiye’nin bu alandaki ihtiyacı doğrultusunda TÜBİTAK önderliğinde araştırma altyapılarının kurulması ve ürüne yönelik projelerin geliştirilmesinde 2014’ten bugüne önemli ivme oluşturuldu.

Özellikle biyoteknolojik ilaç geliştirme ve üretiminde TÜBİTAK ve MAM öncülüğünde, ilaç endüstrisiyle ortak olarak hücreden ilaca ilk biyobenzer ilaç projesi geçen yıl tamamlandı.

Bu kapsamda Türkiye’de örnek olacak, öncelikle küçük ölçek üretimi destekleyecek İyi Üretim Uygulamaları (GMP) alımına hazır bir alan kuruldu.

Türkiye’deki birçok sanayi kuruluşuna destek verebilecek nitelikte

TÜBİTAK MAM Gebze Kampüsü’nde, Türkiye’deki birçok sanayi kuruluşuna destek verebilecek nitelikte biyoteknolojik ilaç ve aşı ürünlerinin GMP koşullarına uygun, pilot ölçekte üretim kapasitesine sahip “MEDİBİYO” tesisi faaliyete hazır hale getirildi.

Şu anda öncül altyapıya sahip merkez, biyoteknolojik ilaç üretimi için sektöre hizmet vermeyi planlıyor. Tesiste üretime, endüstrinin ve ilaç firmalarının talepleri doğrultusunda geçilecek.

Kanser tedavisine yönelik çalışmalar devam ediyor

MEDİBİYO’da, kanser tedavisine yönelik ilaçlar üzerine de çalışmalar yapılacak.

TÜBİTAK MAM Yaşam Bilimleri, çeşitli birimlerinde medikal biyoteknoloji alanında araştırmalar gerçekleştiriyor.

Ayrıca, biyobelirteç temelli akciğer kanseri erken tanı ve taramayla ilaç tarama çalışmaları için 3 boyutlu akciğer kanseri modelinin geliştirilmesi hedefleniyor.

Doku mühendisliği stratejileri

Kemik onarımında hücresel tedaviye dayalı modifiye doku mühendisliği stratejileri, nanopartikül tabanlı moleküler hedefli kolon ve akciğer kanseri tedavisi, kolon kanseri tedavisinde hedeflendirilmiş gen ve ilaç taşıyıcısı yeni dendritik nanoyapıların geliştirilmesi, kanama durdurucu ürünler ve doku yapıştırıcı ürünlerin geliştirilmesi gibi moleküler biyoloji, kimya ve malzemenin kesişimi gibi birçok alanda projeler de devam ediyor.

Biyoteknoloji alanında uluslararası anlaşma

Öte yandan, TÜBİTAK, Türkiye’nin biyoteknoloji alanında uluslararası olarak görünürlüğüne katkıda bulunacak yeni Uluslararası Genetik Mühendisliği ve Biyoteknolji Merkezi’nin kurulması için Güney Afrika, Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Asya’daki 60’tan fazla ülkenin oluşturduğu konsorsiyumla oluşturulmuş Uluslararası Genetik Mühendisliği ve Teknoloji Merkezi (ICGEB) ile gerekli tüm anlaşmaları yaparak, ön çalışmalara başladı. Merkez, TÜBİTAK MAM bünyesinde çalışmalarını gerçekleştirecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir