Tüketici inancı tarihi düşük düzeyde

TÜİK tarafından açıklanan tüketici inanç endeksi haziran ayında bir evvelki aya nazaran yüzde 6,2 azalarak tarihin en düşük düzeyine geriledi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) haziran ayı Tüketici İnanç Endeksi datalarını açıkladı.

TÜİK ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim tesirlerinden arındırılmış tüketici inanç endeksi, haziran ayında bir evvelki aya nazaran yüzde 6,2 oranında azaldı. Mayıs ayında 67,6 olan endeks, Haziran ayında 63,4 oldu.

GÜVEN TARİHİ DÜŞÜK SEVİYEDE

Böylece 2004 yılından bu yana yayınlanan endekste tarihin en düşük tüketici inancı kaydedilmiş oldu.

Anket sonuçlarından hesaplanan tüketici itimat endeksi 0-200 aralığında kıymet alırken endeksin 100’den büyük olması tüketici inancında optimist durumu,100’den küçük olması tüketici itimadında karamsar durumu gösteriyor.

GENEL EKONOMİK DURUM BEKLENTİSİ GERİLEDİ

Öte yandan hanenin 12 aylık maddi durum beklentisi ve gelecek 12 aylık ekonomik durum beklentisi de sert geriledi. Hanenin Mevcut devirde hanenin maddi durumu endeksi aylık yüzde 8,1 geriledi.

Gelecek 12 aylık periyotta hanenin maddi durum beklentisi yüzde 10, genel ekonomik durumu beklentisi yüzde 7,1, güçlü tüketim mallarına harcama yapma niyeti yüzde 1,8 geriledi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.