Türk SİHA’ları Almanya’da manşette: Dünya ülkeleri sıraya girdi

Ukrayna savaşı ile son devirde dünya basınında isminden sıkça kelam ettiren Bayraktar TB2 Almanya’da manşetlere taşındı.

Alman Focus mecmuasının internet sitesinde yayınlanan tahlilde, Türkiye’nin savunma endüstrisi mercek altına alındı. Türk SİHA’larının Ukrayna savunmasındaki başarısına vurgu yapıldı.

Haberde Bayraktar TB2 için ‘Putin dâhil tüm dünyadaki müşterilere ilham veriyor’ denildi.

Türk insansız hava araçlarının ABD’nin en gelişmiş ekipmanlarına denk olduğu vurgusu yapıldı. Birçok ülkenin Türk SİHA’ları satın almak için sıraya girdiği belirtildi.

Zamanında yapılan yatırımlar ve AR-GE çalışmaları sayesinde Türkiye’nin artan drone gereksinimini karşılayabilecek az sayıdaki ülkeden biri olduğu tabir edildi.

Analizde SİHA’lara ek olarak Türkiye’nin ulusal uçak gemisi, zırhlı araç, ana muharebe tankı, ulusal savaş gemisi ve tanksavar üzere silah projelerine dikkat çekildi.

Haberde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Türkiye’nin Savunma endüstrisi alanında yüzde 70 oranında kendi kendisine yeten bir ülke olduğu” açıklaması hatırlatıldı. Amacın bu oranı yüzde yüze çıkarmak olduğu vurgulandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.