Türkiye seçimi dünyanın gündeminde

Cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci turda da uluslararası basında gündem olmaya devam ediyor. Son olarak okurlarının karşısına ‘Türkiye seçiminin gerçek galibi’ başlığı ile çıkan Alman Welt gazetesi seçime ilişkin analizinde “Ülkücülerin bu seçimin kazananı olduğu söylenebilir” ifadelerine yer verdi. Welt, ülkücü görüşten gelen partilerin her blokta yer aldığının altını çizdi.

Cumhur İttifakı’nda yer alan MHP’nin şu anda yüzde on ile parlamentodaki en güçlü üçüncü güç olduğunu belirten Alman gazete “Meral Akşener’in İyi Parti’si de MHP’den koptu ve yüzde 10’a ulaşan oyu ile muhalefet ittifakının en güçlü ikinci gücü konumunda” dedi.

Sinan Oğan’ın cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda bir sürprize imza ataran yüzde 5’i aştığını belirten Welt milliyetçilerin her 4 seçmenden 1’inin oyunu almayı başardığını yazdı.

Aynı haberde “Ayrıca her iki büyük partide de eski MHP’den çıkan politikacılar var: CHP’de mesela Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, AK Parti’de ise MHP’nin kurucusu Alparslan Türkeş’in 1997’de ölen oğlu Tuğrul Türkeş” denildi.

Haberde seçimin favorisinin Erdoğan olduğu belirtildi ve “Eurasia Group danışmanlığı, Erdoğan’ın önümüzdeki Pazar günü kazanma şansını yüzde 80 olarak belirledi” denildi.

“KILIÇDAROĞLU DEDE İMAJINDAN SIYRILDI”

İngiltere’nin saygın gazetelerinden Sunday Times, “Erdoğan’ın rakibi (Kılıçdaroğlu) aşırı sağın desteğini almak için kalp emojisini bıraktı” başlığını kullanarak, “Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin kararsız seçmenlerini ikinci turda ikna etmek için dede imajından sıyrıldı” ifadelerine yer verdi.

Gazetenin Türkiye muhabiri, “Geçen hafta perşembe günü kürsüye çıkan Kılıçdaroğlu’nu görenler kişilik değişimi yaşadığını düşünebilir. Demokrasi ve çoğulculuktan bahseden ve eliyle kalp emojisi yapan dede imajı gitmişti. Pazar günü yapılan seçimde ikinci sırada yer alan Kılıçdaroğlu, hedefinin Suriyeli mültecileri göndermek olduğunu tekrar tekrar söyleyerek sert bir milliyetçiye dönüştü” yorumunu yaptı. Gazete Kılıçdaroğlu’nun tonunun sertleştiğini de vurguladı.

Louise Callaghan imzalı haberde, “Kılıçdaroğlu’nun konuşması neden aşırı sağcıları yanına çekmek istediğini gösteriyor. Bunu yapmak için de “Bay İyi Adam” imajını terk etmeli. O ve Erdoğan, destek için aşırı sağcı liderlerle görüştü” denildi.

Erdoğan’ın aldığı yüzde 49.52 oyun Erdoğan’ın bu güne kadar aldığı en kötü sonuç olduğu belirtilirken bunun sebebi olarak da enflasyon ve artan yaşam maliyetleri gösterildi. Haberde, “Türk TV ve gazetelerinin çoğunda etkisi olan Erdoğan muhalefeti terörist olarak tanımladı. Fakat Erdoğan’ın aşil topuğu (zayıf noktası) bulunuyor: Ülkeye girmesine izin verdiği 3.6 milyon Suriyeli. Bazı muhafazakar AKP seçmeni onları Müslüman kardeşleri olarak görse de birçok laik ve milliyetçi Türk onların gitmesini istiyor” yorumu yapıldı.

SEÇİMLERLE İLGİLİ İLK AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetinin hamlelerini eleştirileri ile bilinen ABD’li siyasetçi Robert Menendez de yeni açıklamalarda bulundı. Menendez, Türkiye ve Yunanistan’daki seçim süreçlerini değerlendirdi.

New York’ta yaptığı konuşmada geçen hafta gerçekleşen ilk tur oylamanın ardından bu hafta Yunanistan’da da seçimler olduğunu belirten Menendez, “Umarım seçimlerden sonra her şey daha iyi olur. Seçimlerden öte iki ülkenin de barış ve berekete şiddet yoluyla değil güvenlik yoluyla ulaşmayı öğrenmeleri gerekiyor” yorumunu yaptı.

Türkiye’deki seçimlerle ilgili konuşan Menendez, “Türk halkı liderlerini seçiyor. Ben ilk turda elde edilen bu sonuçta muhalefetin halen Türk seçmenin kararı üzerinde etki etme yeteneği olduğunu görüyorum. Fakat bunu yapabilme etkileri dar” dedi.

Menendez, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD Başkanı Joe Biden hakkındaki sözlerini de değerlendirdi. Menendez, “Cumhurbaşkanı Erdoğan kazanmak için gerekli olan her şeyi yapar. Türkiye’de çok katmanlı bir süreç var. Medyayı kontrol ediyor, muhalifler hapiste. Ülkeyi yönetme hedeflerini desteklemek için avantaja sahip” yorumunu yaptı.

Seçimden çıkacak sonuca göre Türkiye’nin nasıl hareket edeceğinin merak konusu olduğunu söyleyen Menendez, “Her zaman istediğimiz gibi bir NATO müttefiki mi olacak yoksa tam tersi mi olacak? Bunu göreceğiz” dedi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir