Türkiye ve Ukrayna ortasında Altyapı Düzgünleştirmeye Ait Mutabakat Zaptı imzalandı

Türkiye ve Ukrayna ortasında, Ukrayna’nın savaş sonrası tekrar inşası için Altyapı Düzgünleştirmeye Ait Mutabakat Zaptı imzalandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy’nin davetine icabetle ülkenin batısındaki Lviv kentine geldi. Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından bu yana birinci sefer ülkeye ziyaret gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, tarihi Potocki Sarayı’nda Zelenskiy ile ikili görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmenin akabinde Erdoğan, Zelenskiy ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres üçlü görüşmeye geçti. Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov ve Ticaret Bakanı Mehmet Muş, görüşme sonrasında Ukrayna’nın savaş sonrası yine inşası için Altyapı Düzgünleştirmeye Ait Mutabakat Zaptı imzaladı.

“TÜRKİYE BİZİM STRATEJİK MÜTTEFİKİMİZ”

Erdoğan’ın değerli ziyaretine ve Türkiye’nin takviyesine ait açıklama yapan Kubrakov, “Türkiye bizim stratejik müttefikimizdir. Türk ortaklarımıza, Rusya tarafından tahrip edilen altyapının yine inşa edilmesinde işbirliği yapma istekleri için minnettarız. Türkiye, bilhassa Zaporijya ve Kremenchuk köprüleri başta olmak üzere yol ve köprülerin imalinde geniş tecrübeye sahip. Türkiye muteber bir ortak olarak kendini kanıtlamıştır. Bu nedenle yine yapılanma çalışmalarının pratik sonuçlarını kısa müddette bekliyoruz” dedi.

İLK PROJE BELİRLENDİ

Ukrayna Devlet Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada ise, “Özel projeler dışında Türk devletinin danışmanlık ve teknik yardım sağlaması öngürülmektedir” denildi. Açıklamada ayrıyeten, Ukrayna ve Türkiye’nin Ukrayna’nın yine inşa edilmesi için ortak bir küme oluşturulacağı aktarıldı. Hayata geçirilmesi beklenen birinci projenin ise, Bucha ve Irpin’i Kiev bölgesindeki Romanivka köyüne bağlayan bir köprü olması planlanıyor. (İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.