Türkiye’den bir yılda rüzgar gücüne 1 milyar euro yatırım

Rüzgar gücü karasal ve deniz üstü olarak ikiye ayrılıyor. Karasal rüzgar gücünün daha etkin olduğu yatırımlarda, Türkiye  2021’de 1 milyar euro harcama yaptı.

WindEurope tarafından hazırlanan “Finansman ve Yatırım Trendleri 2021” raporuna nazaran, geçen yıl Avrupa’da 41 milyar euroluk rüzgar güç yatırımı gerçekleştirildi.

Başlanılan yatırımların tamamlanması durumunda Avrupa’da 24,6 gigavat heyeti rüzgar güç gücünün sisteme dahil edilmesi bekleniyor.

AA’nın haberine nazaran, raporda belirtilen bu devirde karasal rüzgar yatırımları 24,8 milyar euroya ulaşırken, bu ölçü 2016’dan sonra yapılan en yüksek yatırım ölçüsü olarak kayıtlara geçti.

Yeni rüzgar gücü kurulumlarının yüzde 76’sı karasal rüzgar gücü santralleri olacak

Deniz üstü (offshore) yatırımları ise geçen yıl 16,6 milyar euroya ulaştı. Geçmiş devirde yapılan yatırımların büyük kısmının karasal rüzgar gücü olduğu belirtilen rapora nazaran, beş yıl içinde yeni rüzgar gücü kurulumlarının yüzde 76’sı karasal rüzgar gücü santrallerinden oluşacak.

Toplam yatırımın yarısı AB dışındaki ülkelerde gerçekleşti

Geçen yıl Avrupa’da gerçekleştirilen yatırımların 12,5 milyar eurosu AB üyesi olmayan ülkelerde yapıldı.

Bu periyotta 1,2 milyar euroluk yatırım yapan Birleşik Krallık ‘tan sonra en yüksek rüzgar gücü yatırımını gerçekleştiren Türkiye, geçen yıl 1 milyar euro seviyesinde rüzgar gücü yatırımını hayata geçirdi. Rusya ise 400 bin euroluk rüzgar yatırımı yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.