Twitter yatırımcılarından Elon Musk’a dava: Piyasayı manipüle etmek istiyor

Twitter yatırımcıları, 44 milyar dolarlık satın alma muahedesini askıya alan Elon Musk ve Twitter’a dava açtı. Davada, Musk’ın California şirket maddelerini birkaç yoldan ihlal ettiği argüman ediliyor. Musk, yanlış beyanlar ve piyasa manipülasyonu ile Twitter’ın San Fransisco’daki ana merkezinde kaos yaratması nedeniyle “görevi berbata kullanmakla” suçlanıyor.

BBC’nin aktardığına nazaran Musk, şirketi satın almak üzere pay başına 54,20 dolar teklif etmişti lakin Musk’ın askıya alma kararının akabinde Twitter payları yaklaşık yüzde 27 oranında düştü.

‘MUSK MANİPÜLE AMACINDA’

Ayrıyeten 95 milyondan fazla takipçisi olan Musk tarafından yapılan birkaç paylaşımın da “yanıltıcı” olduğu tez ediliyor. Bunların ortasında Musk’ın uydurma hesapların sayısıyla ilgili kuşkularını söz ettiği ve satış mutabakatını askıya aldığını ilan ettiği tweet de var.

Davada, 13 Mayıs tarihinde Musk’ın attığı tweet hakkında Musk’ın, “sahte hesaplardan haberdar olması nedeniyle Twitter payları için piyasayı manipüle etme uğraşı içinde olduğu” da söz edildi.

Twitter yatırımcılarını temsil eden avukat Frank Bottini, BBC’ye yaptığı açıklamada davanın Musk’ın fiyat için müzakere etmek üzere şirketi kötülemeye devam etmesi nedeniyle açıldığını söyledi.

Bottini, “San Francisco’da açtığımız dava, Musk’ı kanunlara muhalif davranışından sorumlu tutmayı amaçlıyor” dedi.

MUSK’IN ÖBÜR PLANLARI MI VAR?

Birçok analist, Musk’ın bu yolla satın alma fiyatını düşürmeyi ya da mutabakattan çekilmeyi planladığını düşünüyor.

Musk, Twitter’daki düzmece ve bot hesapların sayısından kaygı duyduğuna dair paylaşımlar yaptı.

Ayrıyeten Musk, Twitter’ı satın almak üzere kararlaştırılan 44 milyar dolarlık fiyattan daha azını ödemeye çalışabileceğini ima etti.

Bu ayın başında bir teknoloji konferansında konuşan Musk, daha düşük bir fiyatla mutabakat yapmanın “söz konusu olamayacağını” söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.