Yol düzenlemesine İSKİ karşı çıktı: Taşkın riski var

Tuzla Belediyesi’nin yol düzenlemesi için Tuzla Deresi’nin taşkın riski taşıyan kısmında yaptığı imar planı değişikliği İSKİ’nin ihtarlarına karşın İBB Meclisi’nde AKP-MHP kümesinin oyları ile kabul edildi. 

Tuzla Belediyesi, Evliya Çelebi Mahallesi’nde bulunan Ecehan Sokağı’nın sürekliğinin sağlanması hedefiyle yol güzergahını düzenlemek üzere imar planı değişikliği yaptı.

Tuzla Belediyesi ve hazineye ilişkin yaklaşık 6 bin metrekarelik yerde, dere müdafaa hududu korunarak  park alanında kalan kısım iptal edildi ve “yol” ile “spor tesisi alanı” ilan edildi. Yol alanında kalan kısımlar da park alanına alınarak yol yine düzenlendi.

Plan teklifi İBB Meclisi’ne onay için gönderildi ve temmuz ayı oturumlarında gündeme alındı. Plan AKP-MHP kümesinin çoğunluk oyları ile kabul edildi.

CHP ve GÜZEL Parti kümesinin karşı çıktığı planla ilgili İBB üniteleri de dikkat çeken ihtarlarda bulundu.

İSKİ’DEN TAŞKIN UYARISI

İSKİ planlama alanının kısmen Tuzla Deresi işletme bandında ve taşkın tedbirli yapılaşma alanında kaldığını belirledi.

İSKİ görüşünde, açık mecraların kapalı mecraya dönüştürülmesi sonucunda her yıl periyodik olarak yapılması gereken bakım-onarım hizmetlerinin imkansız hale geldiği, mecra kesitlerinin dolması ile yetersiz alan mecraların su taşkınlarına neden olduğunu vurguladı.

2006 ve 2010 yıllarına ilişkin Başbakanlık genelgeleri ile 2010 tarihli Başbakanlık Afet ve Acil Durum İdare Başkanlığı yazısı gereği taşkın denetimi maksadıyla derelerin üzerinin muhakkak kapatılmaması, akarsu ve derelerin yataklarının yol olarak kullanılmaması gerektiğinin altı çizildi.

Tuzla Deresi’nin taşkın risk haritası oluşturma çalışmalarının şimdi tamamlanmadığı ve bu durumlarda dere işletme bandına komşu parsellerin “taşkın tedbirli yapılaşma alanı” olarak kabul edildiği tabir edildi.

Bu nedenle plan notlarına sahanın kısmen taşkın tedbirli yapılaşma alanında kaldığına dair karar eklenmesi istendi. Fakat İSKİ’nin görüşü plana yansıtılmadı.

1900 METREKARELİK PARK İPTAL EDİLDİ

İBB Planlama Müdürlüğü de yaptığı genel değerlendirmede plan teklifi ile bin 900 metrekarelik park alanı iptal edilirken yerine bin 200 metrekarelik park alanı düzenlemesi yapıldığı bu nedenle park alanının azaltıcı nitelik taşıdığı vurgulandı.

Mevzuat kararlarına nazaran iptal edilen donatı alanına eş paha bir ayrılmadığı belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.