Yüksekova’da tarım topraklarında çekirge istilası

Hakkari’nin Yüksekova ilçesindeki ekili tarım topraklarında yaklaşık 20 gündür çekirge istilası yaşanıyor. Ovada ve kimi köylerde ilaçlama çalışması başlatılırken, bölge halkı çekirge istilası nedeniyle ekinlerinin ziyan gördüğünü belirtti.

Yüksekova ilçesinde ekili tarım alanlarında çekirge yoğunluğu yaşanıyor. Çekirgelerin her geçen gün sayılarının artması, bölge halkını endişelendiriyor. İlçenin Altınoluk, Beşbulak ve Yoncalık köyleriyle ovada, çekirgeler ekili tarım yerlerine ziyan veriyor. İlaçlama çalışması başlatan bölge halkı, birinci kere bu türlü ağır bir çekirge istilasıyla karşılaştıklarını söyledi.

‘ÇÖZÜM İSTİYORUZ’

İmkanları ölçüsünde çekirgelerle uğraş ettiklerini belirten Ercan Çakmak (38), “Buğday ve yoncalarımızın hasadını yapamayacak duruma geldik. Günlerdir ilaçlama yapıyoruz. Çekirge sürüsünün sayılarında her gün artış oluyor. Son yılların en rahmeti periyodunu yaşıyoruz. Lakin ekinlerimiz çekirgeler yüzünden ziyan görüyor. Tahlil bulunmasını istiyoruz” dedi.

Eskiden de çekirgelerin olduğunu ancak hiç bu kadar ürkütücü biçimde sürüler halinde bulunmadığını belirten Agit Çakmak ise, “73 yaşındayım, şu ana kadar bu türlü bir şey görmedim. Birinci sefer bu türlü sürü halinde çekirge sürüsü görüyorum. Mağdur durumdayız. Çekirgeler, buğday tarlalarımızı istila etmiş durumda. Bu yıl bereketli bir dönem geçiriyorduk. Güzel randıman alacağımızı düşünüyorduk. Lakin 3 haftadır çekirgelerin verdiği ziyan büyük boyutlara ulaştı” diye konuştu.

‘LARVA DEVRİ İLAÇLAMASI SONUÇ VERİYOR’

Ziraat Mühendisi Rıdvan Yiğit, ilaçlama çalışması için geç kalındığını, 20 seneyi aşkın müddettir ilçede ve kimi köylerde çekirge istilasıyla uğraş edildiğini, birtakım yıllarda daha fazla görüldüğünü belirtti. İklim ve hava şartlarının seyrine nazaran durumun değişkenlik gösterdiğini belirten Yiğit, “Ancak, mart, nisan ayında çekirgeler larva devrindeyken yapılan ilaçlı çaba sonuç vermektedir. Bu sene Dağlıca bölgesinde yaptığım çalışmalar sonucunda nisan ayında uyguladığımız yanlışsız ilaç ve ilaçlama prosedürüyle bu bölgede çekirge popülasyonunun önüne geçmiş olduk” dedi. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.