Zelenski: Yılan Adası stratejik bir nokta ve Karadeniz’deki durumu kıymetli ölçüde değiştiriyor

Zelenski, Yılan (Zmiinyi) Adası’nın özgür olduğunu belirterek, “Zmiinyi Adası stratejik bir nokta ve Karadeniz’deki durumu kıymetli ölçüde değiştiriyor. Bu şimdi güvenliği garanti etmiyor, şimdi düşmanın geri dönmeyeceğini garanti etmiyor fakat işgalcilerin aksiyonlarını kıymetli ölçüde sonlandırıyor. Adım adım onları denizimizden, toprağımızdan, göklerimizden çıkaracağız” dedi. Donbas’taki durumun son derece güç olmaya devam ettiğini ve Rusya’nın ateş üstünlüğü olduğunu belirten Zelenski, bu şartlarda Ukrayna’yı savunan herkese minnettar olduğunu söyledi.

“UKRAYNA, ROMANYA’YA ELEKTRİK İHRACATI BAŞLATTI”

Ukrayna ile AB yakınlaşmasında kıymetli bir adım daha atıldığını söz eden Zelenski, “Ukrayna, AB topraklarına, Romanya’ya kıymetli bir elektrik ihracatı başlattı. Bu yalnızca birinci basamak, tedariki artırmaya hazırlanıyoruz. Ukrayna elektriği nedeniyle, Avrupalılar tarafından tüketilen Rus gazının kıymetli bir kısmı değiştirilebilir. Yani bu bizim için yalnızca bir ihracat geliri problemi değil, bütün Avrupa için bir güvenlik sıkıntısıdır. Ülkemizin daha savaş başladıktan sonra AB’nin ortak güç sistemine katıldığını hatırlatmak isterim. Ukrayna imkansız görünen şeyler yapıyor” halinde konuştu.

“AVRUPA BU SÜREÇTE DAHA DA GÜÇLENDİ”

Fransa’nın AB Kurulu Devir Başkanlığı’nın bugün sona erdiğini belirten Zelenski, “(AB) Adaylık aldığımız tarihi periyot, Avrupa bu süreçte daha da güçlendi. Çek Cumhuriyeti Başkanlığı başlıyor ve Ukrayna’nın tekrar inşasını başkanlıklarının önceliklerinden biri olarak belirledikleri için Çek ortaklarımıza minnettarım. Halihazırda kurtarılmış olan topraklarda mümkün olan en kısa müddette yine yapılanmaya başlamak nitekim önemlidir” dedi.

Ayrıca Zelenski, ABD’nin başta savunma olmak üzere Ukrayna’ya yeni bir takviye paketi açıkladığını ve Almanya Federal Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile savunma dayanağı hakkında konuştuklarını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.